Szukaj na tym blogu

piątek, 18 września 2020

Piękne złamane serca
Autor: Sara Barnard
Wydawnictwo: Moondrive


Książka przedstawia młodzież z wielu perspektyw. Każda z bohaterek została pokazana w innym środowisku. Caddy chodzi do szkoły wyłącznie dla dziewcząt, jest pilną uczennicą oraz uczestniczy w wolontariacie. Rosa zachciała zostać buntowniczką, mieć chłopaka i chodzić na liczne imprezy. Suzi wiele wycierpiała w życiu przez swojego ojczyma, była krzywdzona fizycznie i psychicznie. Ciotka pomogła się jej stamtąd uwolnić, ale Suzi pozostała rozstrojona. W jednej chwili wszystko jest okej, a w następnej ma myśli samobójcze.
Caddy i Rosa są najlepszymi przyjaciółkami, ale gdy pojawia się w ich życiu Suzi, całe lata przyjaźni zaczynają się sypać.

Na początku nie doceniałem tej książki. Odczuwałam jakby była to kolejna z wielu książek. Jednak czytając dalej nabrałam innego przekonania. Autorka rozwija akcje powoli, metodycznie dokładając informacji o dziewczynach. Przedstawia ich problemy i jak się z nimi mierzą.

Książka porusza ważny i trudny temat przemocy domowej zarówno psychicznej, jak i fizycznej oraz skutków jakie wywołuje. Tego jak wpływa na dalsze życie młodej osoby. Jej samopoczucie i samodzielność. Wiele z takich osób nie jest w stanie poradzić sobie w dalszym samodzielnym życiu.
Ocena 7.6⭐️/10

piątek, 11 września 2020

Ok, amen

Ok, amen
Autor: Nina Solomin
Wydawnictwo: Otwarte


„Ok,amen” to reportaż, który ciekawie i bardzo przystępnie pokazuje różnice pomiędzy Żydami a ortodoksyjnymi chasydami.

Kiedy dziennikarka Nina Solomin mieszkała w dzielnicy Williamsburg, zaledwie kilka przecznic od centrum Nowego Yorku, często miała wrażenie, że czas się tam zatrzymał. Mężczyźni z pejsami, w białych koszulach i czarnych płaszczach. Skromny strój kobiet osłaniający ciało niczym się nie wyróżniał. Jedynie peruka lub chusta była znakiem rozpoznawczym mężatki.
Solomin żyła po sąsiedzku z ultraortodyksyjnymi Żydami, ale oddzielał ich od siebie niewidzialny mur. Z dnia na dzień fascynacja dziennikarki rosła. Niestety nie mogła nawiązać z chasydami kontaktu. Aż tu nagle sami zapukali do jej drzwi.

Różne religie od dłuższego czasu mnie interesują, dlatego z zaciekawieniem sięgnęłam po książkę o Żydach. Chciałam poznać ich zasady oraz odłamy, których jest na prawdę dużo. Żydzi w swoim życiu stosują się do mnóstwa zasad i ograniczeń. Osobiście nie byłabym w stanie zrezygnować z takich luksusów jak Netflix, czy czytanie wszelkich dostępnych książek. Może się to niektórym wydawać może nie tak istotne, ale dla mnie jest to rozrywka, która pozwala mi się „odmóżdżyć” po całym dniu.

Bardzo rzadko sięgam po reportaże, ponieważ są często napisane trudnym i niezrozumiałym językiem. W tym wypadku też miałam taką obawę, ale postanowiłam spróbować. Moje obawy okazały się nieuzasadnione. Autorka w bardzo przystępny sposób przedstawia czytelnikowi świat chasydów. Ich zwyczaje, zasady oraz przekonania. Oprócz suchych faktów, przedstawia także własne doświadczenia. Myślę, że ważną informacją jest to, że autorka też jest Żydówką, ale nie ortodoksyjną. Dzięki temu dostajemy porównanie między „stopniami” wiary.

W trakcie czytania dowiedziałam się bardzo dużo nowych faktów i niektóre mocno mnie zaskoczyły. Myślę, że osoba, która szuka informacji na temat chasydów będzie usatysfakcjonowana po przeczytaniu 😉
Ocena 10⭐️/10

piątek, 4 września 2020

Po godzinach

Po godzinach
Autor: Ludka Skrzydlewska
Wydawnictwo: Edito red


„Po godzinach” to romans czy thriller biurowy? To moje kluczowe pytanie.

Indiana Fisher jest absolwentką Harvardu i asystentką dyrektora w renomowanej bostońskiej firmie deweloperskiej. Początkowo miała nadzieję, że będzie to jej trampolina do sukcesu. Jednak po roku spędzonym na podawaniu kawy i kserowaniu dokumentów, a przede wszystkim na chronieniu szefa firmy Ryana przed konsekwencjami jego czynów.
Kiedy w Bostonie pojawia się Vincent, starszy brak Ryana, życie zawodowe dziewczyny gwałtownie przyspiesza. Vincent nie przybył do Bostonu bez przyczyny. Jak się później okazuje ktoś chce przejąć firmę Ryana, a Indianie grozi niebezpieczeństwo.

Mam wrażenie, że autorka chciała stworzyć romans i thriller w jednym. Niestety moim zdaniem nie udało się tego stworzyć. „Po godzinach” to po prostu komedia, i to nie na wyszkim poziomie. Niektóre sceny były żenujące i tylko zapełniały dziury, przez to książka jest tak długa.
Dlatego jestem zawiedziona przebiegiem akcji w książce. Była jednocześnie bardzo rozległa, siermiężna i ciągnęła się niemiłosiernie. Jak na książkę, która ma ponad sześćset stron, wiele wydarzeń można było pominąć. Bez niektórych scen czytałoby się lepiej.

Bohaterowie nie przekonali mnie do siebie. Są zbyt wyidealizowani, niewinni oraz pewni siebie. Tacy ludzie po prosty nie istnieją, przez to czułam się jakbym czytała fantastykę.

„Po godzinach” jest to także kolejna książka polskiej autorki, która nie oddaje klimatu Ameryki. Równie dobrze akcja książki mogłaby się rozgrywać w każdym innym miejscu.
Ocena 4/10

Wszystkie znaki na niebie i ziemi

Wszyatkie znaki na niebie i ziemi Autor: Jenn Bennett Wydawnictwo: Iuvi Czy niepowodzenie w miłości możne być klątwą? Josie Saint-Marti...